Stowarzyszenie Zakrzewiaki

przewodnicząca Komisji Rewizyjnej - Monika Sławińska
zastępca - Anna Biernat-Gołąbek
skarbnik - Marta Lis

Stowarzyszenie Zakrzewiaki działa na terenie Gminy od 2009r.

Jego główne cele to:

1. Wspomaganie organizacyjno - rzeczowe działalności Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie.
  2. Wspomaganie wszelkich działań zmierzających do rozwoju kultury regionu i promocji okolic gminy Zakrzew, w szczególności przez propagowanie jej walorów krajobrazowych, turystycznych, wypoczynkowych oraz folklorystyczno - kulturowych.
  3. Udzielanie pomocy w sytuacjach kryzysowych dzieciom, młodzieży i rodzinom.
  4. Prowadzenie działalności profilaktycznej wobec występujących zagrożeń patologią społeczną.
  5. Udzielanie pomocy rodzicom i wychowawcom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i opiekuńczych.
  6. Upowszechnianie wiedzy o prawach człowieka, interweniowanie w przypadkach naruszeń praw człowieka zapisanych w dokumentach ratyfikowanych przez państwo polskie.
  7. Szerzenie oświaty zdrowotnej, ekologicznej.
  8. Działalność wspomagająca rozwój sportu i krzewienie kultury fizycznej.
  9. Promowanie nauki języków obcych.
  10. Upowszechnianie umiejętności korzystania z nowoczesnych technik teleinformatycznych.
  11. Edukacja społeczno-prawna.
  12. Prowadzenie działalności przeciwdziałającej powstawaniu bezrobocia wśród młodych ludzi.
  13. Kształtowanie osobowości młodych ludzi.
  14. Prowadzenie działalności edukacyjnej, opiekuńczej, wychowawczej.
  15. Inicjowanie i realizacja działań na rzecz osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem ich integracji w środowiskach lokalnych.
  16. Rozwijanie międzynarodowej współpracy młodzieży.
  17. Działania na rzecz zapobiegania marginalizacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
  18. Umacnianie partnerskiej współpracy organizacji pozarządowych z administracją publiczną wszystkich szczebli.
  19. Rozwijanie współpracy i standardów działania oraz umacnianie poczucia tożsamości środowiska organizacji pozarządowych.
  20. Rozpoznawanie zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodych ludzi.
  21. Rozwijanie twórczości i kreatywności dzieci i młodzieży.
  22. Rozwijanie idei wolontariatu.

Działalność Stowarzyszenia Zakrzewiaki

Stowarzyszenie Zakrzewiaki od wielu lat realizuje granty, projekty unijne i gminne „Wspierające działania profilaktyczne, polegające na organizowaniu zajęć sportowych i pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży w ramach spędzania wolnego czasu”, w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Zakrzew na lata 2023-2026.

Pozyskiwane środki ze zrealizowanych projektów były przeznaczane na organizację: zajęć edukacyjnych dla dzieci, warsztatów artystycznych (wokalnych, tanecznych, teatralnych, etnograficznych), spotkań z dietetykiem, psychologiem, pedagogiem i terapeutą.

Wielokrotnie udało się dofinansować kilkudniowe wyjazdy dla dzieci do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk do Koszęcina i Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze do Karolina, gdzie uczniowie brali udział w warsztatach etnograficznych, edukacyjnych i artystycznych, prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów, trenerów i artystów z zespołu Śląsk i Mazowsze.

W ramach projektów udało się zrealizować wiele wycieczek edukacyjnych, gdzie poprzez zabawę uczniowie poznawali zabytki, obyczaje, kulturę i historię poszczególnych regionów Polski.

W ramach projektów były organizowane imprezy lokalne, których zadaniem była integracja społeczności lokalnej, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji regionalnych i narodowych, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Pozyskane fundusze były również przeznaczane na zakup strojów regionalnych, sprzętu oświetleniowego i nagłośniającego.