NA ZAKRZEWSKĄ NUTĘ

NA ZAKRZEWSKĄ NUTĘ – GRAMY I ŚPIEWAMY ŁĄCZĄC POKOLENIA ORAZ OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA  ROK 2011

Nasza szkoła we współpracy  ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Razem da Radomki" przystąpiła do projektów pt. „Na zakrzewska nutę - gramy i śpiewamy łącząc pokolenia" oraz, Ocalić od zapomnienia wspófinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich a lata 2007-2013.

Cele projektu:

Pobudzanie aktywności mieszkańców terenów wiejskich poprzez przybliżanie kultury ludowej Ziemi Radomskiej.

Nauka utworow folklorystycznych i gry na instrumentach oraz popularyzacja ich na terenie województwa:

- rozwój indywidualnych uzdolnień i talentów wokalno-tanecznych

- nauka gry na instrumentach typowych dla regionalnych kapel ludowych

- poszerzenie oferty zajęć pozalekcyjnych

- pobudzenie i zjednoczenie pokoleń, mieszkańców "Malej Ojczyzny" do wspólnych przedsięwzięć

- uświadamianie społeczności lokalnej znaczenia kultury

- promowanie lokalnej twórczości kulturowej z wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa

Projekt skierowany był  do uczniów klas I - VI, członków szkolnego zespołu ludowego "Zakrzewiaki' młodzieży Publicznego Gimnazjum w Zakrzewie oraz solistów Kapeli Ludowej z Marianowic. Realizowaliśmy naukę gry na instrumentach: akordeon, skrzypce, flet, kontrabas Dzieci uczestniczyły w warsztatach wokalno-tanecznych prowadzonych  przez  specjalistów.

Podczas realizacji projektu zorganizowane zostały wyjazdy do Karolina na warsztaty artystyczne prowadzone przez członków zespołu Mazowsze oraz do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu w celu poznania różnorodnych  instrumentów muzycznych,do Przedszkola nr1 w Pionkach 2 z występem artystycznym. Podsumowaniem projektu była impreza środowiskowa „Ocalić  od zapomnienia" z udziałem wielu pokoleń. Dzieci grały na instrumentach, śpiewały i tańczyły  w strojach ludowych z regionu radomskiego.