Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Odtąd każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie drogą lotniczą jest ono transportowane do Wiednia.
Tam ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. ZHP otrzymuje Światło od skautów słowackich. Jego przekazanie odbywa się naprzemiennie – raz na Słowacji, raz w Polsce.
Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Polscy harcerze przekazują Światło dalej na wschód – do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszyło hasło: „ Światło dla Ciebie”, a symbolicznie pierwszym miejscem, do którego ono trafiło, była Ukraina.
Nasza drużyna odebrała Światło 11 grudnia w Krakowie, po uroczystej mszy w katedrze na Wawelu. W kolejnych dniach dzieliliśmy  się nim z władzami i mieszkańcami naszej gminy i parafii, społecznością szkoły podstawowej w Zakrzewie, władzami powiatu radomskiego i wszystkimi, którzy pragnęli zabrać betlejemski znak pokoju do swoich domów. To Światło jest znakiem, że wobec zła i ciemności nie pozostajemy bezradni. Nawet niewielki, wydawałoby się słaby płomyk potrafi je rozproszyć, wlać w serca odwagę i wskazać kierunek drogi. „Światło dla Ciebie” to obietnica, że nikt nie pozostanie sam w swoich ciemnościach.