Kolędowanie

Święta to czas, gdy dzieci w sposób naturalny poznają nasze rodzinne i narodowe tradycje. Opowiadajmy więc im o dawnych zwyczajach, obrządkach, które do niedawna były bardzo popularne, a dziś są w zaniku. Być może zechcą je wskrzesić. Jednym z ciekawszych bożonarodzeniowych zwyczajów było kolędowanie. Dzieci i młodzież w całej Polsce w ciekawych przebraniach z gwiazdą, szopką i turoniem odwiedzały sąsiadów i nieznajomych w ich domach śpiewając im kolędy oraz odtwarzając biblijne historie.

W zamian były obdarowywane słodkościami, a nieco później drobnymi pieniędzmi. W naszej szkole kolędowano pierwszy raz,  w role kolędników wcielili się Przedstawiciele Małego Samorządu Szkolnego oraz uczniowie klasy 2a. Wędrując od klasy do klasy kultywowali dawne obrzędy bożonarodzeniowe. Odwiedzili Panią Dyrektor i sekretariat. Nasi kolędnicy odwiedzili również Pana Wójta Leszka Margasa oraz pracowników Gminy i Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie.

Za kolędę dziękujemy, zdrowia szczęścia Wam życzymy,

byście tutaj długo żyli, zdrowi i szczęśliwi byli, …